CERAMAX s.r.o. koupelny sanita dlažby obklady

Základní pojmy

Rádi bychom vás seznámili se základními pojmy:

Bezespárové dlaždice
Hrany dlaždic jsou přesně řezané, dosedají na sebe, a tím vytvářejí dojem jednolité desky. Dlaždice jsou obvykle dostupné ve stylu mramoru.
Mozaika
Malé karamické dlaždice rozměrů většinou od 2 x 2 cm do 8 x 8 cm. Dodávají se v panelech s lícní fólií pro snazší manipulaci.
Podlahové dlaždice
Jednou pálené glazované keramické dlaždice, vhodné pro interiérové podlahy, v mrazuvzdorném provedení i pro exteriérové dlažby.
Vícenásobné pálení
Pužívá se převážně u dekorativních prvků, kdy jsou jednotlivé vrstvy po nanesení opětovně vypáleny. Tento postup se používá především u speciálních prvků (listely, taca, atd.)
Porcelánové dlaždice
Jednou pálené neglazované keramické dlaždice. Jsou mrazuvzdorné, proto jsou vhodné jak pro&bnsp;interiérové tak i exteriérové dlažby, ale i interiérové stěny a fasády. Povrchem připomínají nejčastěji přírodní kámen. Jsou dostupné v&bnsp;leštěném, saténovém i rustikálním povrchu. Používají se jako dlažba i obklad. Zejména v&bnsp;leštěné úpravě jsou porcelánové dlaždice používány v&bnsp;reprezentativních realizacích v&bnsp;interiéru i exteriéru.
Rustikální dlaždice
Většinou neglazované keramické dlaždice s dlouhodobou absorpční schopností vhodné pro exteriérové dlažby. Barevnost i struktura povrchu jsou nepravidelné a vytváří tak zajímavé dekorativní skladby. Barevnost odstínů přechází od okru až k tmavohnědé.
Sestavy
Barevně i formátově předem prefabrikované sety například rozety pro podlahové kombinace, schody k bazénu a další.
Terakota
Neglazované dlaždice s rustikálním povrchem v hnědočervené škále pro stylové interiéry. Mají vysokou schopnost absorpce vody.
Pórovité dlaždice
Vhodné především pro obklady.
Glazované keramické dlaždice
Na podlahu vhodné tam, kde předpokládáme menší zátěž.
Jinak je vhodnější použití neglazované keramické dlaždice
Ta je nejodolnější proti mechanickému namáhání. Povrchová úprava může být hladká, rovná, broušená a leštěná, nebo strukturovaná, případně i zdrsněná s protiskluzovou úpravou.
Nasákavost materiálu není hlavním parametrem
Pro interiéry může být i 10%, ale pro venkovní pokládku se doporučuje pod 3%, ideální je pod 1,5%. Pro venkovní použití jsou nejvhodnější slinuté dlaždice s nasákavostí pod 0,5%.
Dalším důležitým parametrem je otěr (PEI).
Odolnost proti otěru je klasifikována 5 stupni. Stupeň 5 je nejodolnější a 1 nejméně odolný, kuchyním a koupelnám postačí PEI stupně 3.
Protiskluzová dlažba
Z důvodu bezpečnosti nezapomínejte na použití zejména u bazénů a v jiných mokrých provozech.

design & system .:. emweb

NAHORU